Biz Kimiz?

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 22 Mart 1926 tarihinde yayınlanan ve 3 Nisan 1926 tarihinde yürürlüğe giren Maarif Teşkilatı Hakkında Kanun ile Maraş Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hizmete başlamıştır. Kurumda, il müdürü, yardımcıları, ve şube müdürleri; eğitim müfettişleri denetim kurulu ; proje, toplam kalite yönetimi ve stratejik planlamadan sorumlu 13 kişilik araştırma ve geliştirme birimi ve 244 personel ile hizmet vermektedir .

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2019-2023 Stratejik Planı ile çağa ayak uyduran evrensel değerlere sahip genç öğretmenler yetiştirmenin; bireylere ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi, beceri ve tutum kazandırmanın yanı sıra; girişimci, kendine güvenen, sorumlu, anlaşılır, iletişime ve öğrenmeye açık bireyler yetiştirmek ve yenilikçi yaklaşımlar kullanarak ulusal ve uluslararası öğrenci / öğretmen hareketliliğini artırmanın önceliklerinin altını çizmektedir. Bu doğrultuda okullarda fiziki yapının gerekliliğinin bilincinde olarak, eğitimin zenginleşmesine katkı sağlayacak her türlü yerel, ulusal ve uluslararası projeyi teşvik etmenin yanı sıra Fatih Projesi kapsamında okulların teknik destek ve altyapısını iyileştirmeye çalışmaktadır.

Ana Faaliyetlerimiz.

Kurumumuz, Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatı bünyesinde tüm örgün ve yaygın eğitim faaliyetlerini planlayan ve koordine eden en yetkili kamu kurumu olarak çalışmaktadır. Kurum, ikisi şehir merkezinde olmak üzere 11 ilçede bakanlığa bağlı okul ve eğitim kurumlarını koordine etmek, düzenlemek ve denetlemekle görevlidir. 2020 yılı itibariyle kurum bünyesinde 1056 okul, 474 bağlı kuruluş, 10524 derslik, 280.671 öğrenci ve 16.603 öğretmen bulunmaktadır.

Deneyimler ve proje konusu ile ilgili.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, önceki proje deneyimine ilişkin olarak 2012 yılında Câmara Municipal de Oliveira de Azeméis, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ile birlikte “Sağlıklı Nesiller” adlı bir Comenius Bölgesi projesini koordine etmiştir. İyi sağlığı, sağlıklı beslenmeyi ve bağımlılık yapıcı davranışlardan kaçınmayı teşvik etmek için bir dizi faaliyet gerçekleştirildi. Olası bağımlılık davranışlarını belirlemek için anketler yapıldı. Okulların çoğunda velilerin ve öğrencilerin katılımıyla psikologlar tarafından seminerler ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirildi. 2013-2015’te Müdürlük, Campobasso – Agenzia Regionale Servizi S.C.AR.L ve Liceo Scientifico Statale A.ROMITA ile birlikte “Okullarda Çevre Bilincinin Geliştirilmesi-Yeşil Dünya” adlı bir Comenius Bölgesel Projesi koordine etti. Aynı yıl yine Comenius Bölgesel ortaklıklar kapsamında “Happy Home Wallet “adlı comenius projesi gerçekleştirildi.

Ayrıca, Ar-Ge birimindeki personel, proje döngüsü ve yönetimi ile ilgili yerel ve ülke çapında birçok hizmet içi eğitime katılmış ve bu nedenle akademik ve bireysel anlamda kendilerini geliştirmiş ve projeler yapan diğer paydaşlarla iletişim halindedir. Personel, bu projedeki eğitimlerden kazanılan kurumsal proje becerilerini her zaman etkin bir şekilde kullanabilecek ve yılların tecrübesi ile projenin mümkün olan en az hata ile yürütülmesine katkı sağlayacaktır.

Kuruluşun devam eden projeleri, “Sosyal Medya Bağımlılığı, Sosyal Yaşamın Yok Olması”, “İş tabanlı Eğitimin Etkisinin Derinleştirilmesi ve Kadın Profilinin Güçlendirilmesi – DEEP IN WBL”, “Aktif Yaşam için Yaşlı Eğitim – SEAL”, “Online Öğrenme Yoluyla Göçmenler için Girişimci Kapasitesi Oluşturma” dır.

İletişim ve Adres:

Adres: Yenişehir Mah. Cahit Zarifoğlu Cad. 46060/Kahramanmaraş/TÜRKİYE

Telefon: +90344 216 46 00

Fax: +90344 216 47 09

Daha Fazla Bilgi için:

Web Sayfası: kmaras.meb.gov.tr

E-Mail: arge46@meb.gov.tr

Sosyal Medya:

Twitter: twitter.com/kmarasmem

Facebook: facebook.com/kmarasilmem

İnstagram: instagram.com/kmarasmem46

Youtube: Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü